پرش به محتوا
Home » عوارض کورتاژ

عوارض کورتاژ

عوارض کورتاژ %%sep%% عمل کورتاژ چقدر طول میکشد %%sep%% کورتاژ تشخیصی چیست %%sep%% بعد از کورتاژ چه بخوریم %%sep%% بعد از کورتاژ چند روز استراحت لازم است

عوارض کورتاژ

عوارض کورتاژ اتساع و کورتاژ (D&C) یک روش جراحی مختصر برای برداشتن بافت از داخل رحم است. برای D&C، پزشک از ابزار کوچک و/یا دارو برای باز کردن دهانه رحم استفاده می‌کند . سپس از ابزار دیگری به نام کورت استفاده می کنند تا با خراش دادن سطح، بافت را از پوشش رحم خارج کنند. گاهی اوقات ممکن است به جای آن از مکش استفاده کنند.

سقط جنین با قرص سایتوتک

دانستن اینکه قبل، در حین، و بعد از D&C چه چیزی را باید انتظار داشت ممکن است به کاهش نگرانی شما کمک کند و روند را روان‌تر کند. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید عوارض کورتاژ.

دلایل عوارض کورتاژ D&C

عوارض کورتاژ ممکن است به یکی از چندین دلیل به D&C نیاز داشته باشید. انجام می شود تا:

بافت داخل رحم را بردارید. ممکن است در حین یا بعد از سقط جنین یا سقط جنین یا برداشتن قطعات کوچک جفت بعد از زایمان به این کار نیاز داشته باشید . این به شما کمک می کند تا از عفونت یا خونریزی شدید جلوگیری کنید.

یک وضعیت سلامتی را تشخیص دهید یا درمان کنید. D&C ممکن است به تشخیص یا درمان توده هایی مانند فیبروم، پولیپ، عدم تعادل هورمونی یا سرطان رحم کمک کند. نمونه‌ای از بافت رحم زیر میکروسکوپ برای بررسی سلول‌های غیرطبیعی مشاهده می‌شود.

https://salamatinews.com/the-price-of-abortion-pills/

عوارض کورتاژ D&C بعد از سقط جنین

اگر سقط کرده اید، لزوماً نیازی به D&C ندارید. از هر 2 نفری که سقط می‌کنند، یک نفر دچار D&C می‌شود. بسیاری از افراد زمانی که قبل از 10 هفته اتفاق می افتد، بدون مشکلات زیادی سقط جنین می کنند. در صورت سقط جنین در اواخر بارداری، به احتمال زیاد به D&C نیاز خواهید داشت. دلیلش این است که سقط جنین به احتمال زیاد ناقص است.

همچنین می تواند یک انتخاب شخصی باشد که آیا می خواهید به طور طبیعی سقط جنین کنید یا یک D&C انجام دهید. ممکن است برای شما سخت باشد که منتظر بمانید تا یک سقط جنین طبیعی خود به خود اتفاق بیفتد. همچنین در صورت داشتن بیماری یا نگرانی در مورد عوارض احتمالی، پزشک ممکن است D&C را توصیه کند.

D&C در سقط جنین

D&C یکی از راه‌های پایان دادن به بارداری است. همچنین اگر حاملگی مولار دارید، ممکن است به D&C نیاز داشته باشید. در بارداری مولار، یک تومور به جای جفت طبیعی تشکیل می شود.

https://salamatinews.com/abortion-pills/
D&C برای خونریزی غیر طبیعی

عوارض کورتاژ هنگامی که باردار نمی شوید، رحم شما معمولاً لایه داخلی خود را در یک چرخه منظم می ریزد. این پس از یائسگی متوقف می شود. هر خونریزی که پس از یائسگی یا خونریزی غیرقابل پیش بینی یا بیش از حد اتفاق می افتد، غیر طبیعی تلقی می شود.

اگر خونریزی غیرطبیعی دارید، پزشک ممکن است شما را معاینه کند و آزمایش‌های مختلفی از جمله D&C را تجویز کند. D&C می تواند فیبروم، پولیپ، عدم تعادل هورمونی، سرطان یا دلایل دیگر خونریزی شما را بررسی کند.

در طول یک روش D&C چه انتظاری داریم

می توانید D&C را در مطب پزشک، کلینیک سرپایی یا بیمارستان انجام دهید. معمولاً فقط 10 تا 15 دقیقه طول می کشد، اما ممکن است تا 5 ساعت در مطب، کلینیک یا بیمارستان بمانید.

قبل از D&C

قیمت قرص سایتوتک

 

 

قیمت قرص سایتوتک

 

سابقه پزشکی کامل شما گرفته می شود و شما یک فرم رضایت نامه را امضا می کنید. هر سوالی در مورد D&C دارید از پزشک خود بپرسید. حتما به پزشک اطلاع دهید اگر:

 • فکر میکنی باردار هستی
 • شما به هر نوع دارو ، ید یا لاتکس حساس یا حساسیت دارید .
 • سابقه اختلالات خونریزی دارید یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید .

عمل کورتاژ چقدر طول میکشد

عمل کورتاژ چقدر طول میکشد شما بیهوشی دریافت خواهید کرد که پزشک با شما در میان خواهد گذاشت. نوع شما بستگی به روش مورد نیاز شما دارد.

 • اگر بیهوشی عمومی داشته باشید، در طول عمل بیدار نخواهید بود.
 • اگر بی حسی نخاعی یا اپیدورال (منطقه ای) دارید، از کمر به پایین احساس بی حسی می کنید و عمل را احساس نمی کنید.
 • اگر بی حسی موضعی داشته باشید، بیدار خواهید بود و اطراف دهانه رحم شما بی حس می شود.

قبل از D&C، ممکن است لازم باشد لباس را درآورید، لباس بپوشید و مثانه خود را خالی کنید .

عوارض کورتاژ در طول D&C

شما به پشت دراز می کشید و پاهای خود را در جای پا یا تکیه گاه های پا به نام رکاب قرار می دهید، همانطور که در حین معاینه لگن انجام می شود. سپس، پزشک یک اسپکولوم را وارد واژن شما می کند و دهانه رحم را با یک گیره در جای خود نگه می دارد. اگرچه D&C شامل بخیه یا بریدگی نمی شود، پزشک دهانه رحم شما را با یک محلول ضد عفونی کننده تمیز می کند.

https://salamatinews.com/%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%a2%d9%85%d9%be%d9%88%d9%84-%d8%b3%d9%82%d8%b7-%d8%ac%d9%86%db%8c%d9%86/
D&C شامل دو مرحله اصلی است:

اتساع این مرحله شامل باز کردن قسمت پایینی رحم (دهانه رحم) است تا جایی برای قرار دادن ابزار ایجاد شود. پزشک شما ممکن است یک میله باریک (لامیناریا) را از قبل در دهانه قرار دهد یا قبل از عمل از دارویی برای نرم کردن دهانه رحم و بازتر کردن آن استفاده کند.

کورتاژ. پزشک برای برداشتن بافت با یک ابزار بلند و قاشقی شکل (کورت) پوشش داخلی رحم شما را خراش می دهد. پزشک شما همچنین ممکن است از یک کانول برای مکش محتویات باقی مانده از رحم استفاده کند. ممکن است کمی گرفتگی احساس کنید. نمونه بافت شما سپس برای آزمایش به آزمایشگاه می رود.

گاهی اوقات، سایر روش ها همراه با D&C انجام می شود. به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است یک دستگاه باریک را برای مشاهده داخل رحم وارد کند (به نام هیستروسکوپی). یا ممکن است پولیپ یا فیبروم را بردارند.

بعد از D&C

D&C عوارض و خطرات احتمالی دارد. عوارض جانبی رایج عبارتند از:

 • گرفتگی
 • لکه بینی یا خونریزی خفیف
عوارض کورتاژ عوارضی مانند آسیب دیدگی دهانه رحم و سوراخ شدن رحم یا مثانه و عروق خونی نادر است. اما در صورت داشتن هر یک از علائم زیر پس از D&C حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی شدید یا طولانی مدت یا لخته شدن خون
 • تب
 • درد
 • حساسیت شکمی
 • ترشحات بدبو از واژن

در موارد بسیار نادر، بافت اسکار (چسبندگی) ممکن است در داخل رحم تشکیل شود. این سندرم که سندرم آشرمن نامیده می شود، ممکن است باعث ناباروری و تغییراتی در پریود شما شود. جراحی می‌تواند این مشکل را ترمیم کند، بنابراین هر گونه تغییر غیرطبیعی قاعدگی را که بعد از D&C متوجه می‌شوید، حتما گزارش دهید.

ریکاوری پس از D&C

پس از D&C، به کسی نیاز دارید که شما را به خانه ببرد. اگر بیهوشی عمومی داشتید، ممکن است برای مدتی احساس گیجی کنید و حالت تهوع و استفراغ مختصری داشته باشید . می توانید انتظار داشته باشید که ظرف 1 یا 2 روز به فعالیت های عادی خود بازگردید. در ضمن، از پزشک خود در مورد هرگونه محدودیت مورد نیاز سوال کنید. همچنین ممکن است برای چند روز گرفتگی خفیف و لکه بینی خفیف داشته باشید. این طبیعی است. ممکن است بخواهید برای لکه بینی از نوار بهداشتی استفاده کنید و برای درد مسکن مصرف کنید.

برای ویزیت بعدی به پزشک مراجعه کنید و در صورت نیاز هر گونه درمان بیشتر را برنامه ریزی کنید. اگر بافتی برای بیوپسی فرستاده شد ، از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید انتظار نتایج را داشته باشید. آنها معمولا در عرض چند روز در دسترس هستند.

بعد از کورتاژ چند روز استراحت لازم است

عوارض کورتاژ هر کس متفاوت است. اما بیشتر مردم فقط به یک یا دو روز استراحت نیاز دارند. ممکن است کمی گرفتگی یا لکه بینی داشته باشید. داروهای ضد التهاب یا مسکن بدون نسخه می توانند به کاهش علائم خفیف شما کمک کنند.

کارهایی که نباید بعد از D&C انجام داد

برای جلوگیری از ورود باکتری به رحم، رابطه جنسی و استفاده از تامپون را تا زمانی که پزشکتان بگوید مشکلی ندارد به تاخیر بیاندازید. پس از انجام D&C چیزی را وارد واژن خود نکنید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی برقراری رابطه جنسی، استفاده از تامپون یا هر چیز دیگری در واژن شما بی خطر است.

دوره پس از کورتاژ

می توانید انتظار تغییر در زمان قاعدگی بعدی خود را داشته باشید. ممکن است زود یا دیر بیاید. اما اگر تا به حال یائسگی را سپری نکرده اید، باید 2 تا 6 هفته دیگر پریود شوید. زمان بندی بستگی به محل چرخه قاعدگی شما دارد و اینکه چرا باید D&C انجام دهید. اگر بلافاصله پس از D&C پریود می شوید، به جای تامپون از پد استفاده کنید.

رابطه جنسی بعد از D&C

عوارض کورتاژ با پزشک خود مشورت کنید تا بفهمید چه زمانی رابطه جنسی مناسب است. معمولاً بعد از حدود یک هفته مشکلی ندارد. دلیل آن این است که دهانه رحم شما باید به اندازه طبیعی خود بازگردد. قبل از این کار، شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت هستید.

اتساع و کورتاژ (D&C) یک روش سریع برای برداشتن بافت از رحم شما است. ممکن است به دلایل مختلف به این مورد نیاز داشته باشید. معمولاً پس از عمل به سرعت بهبود می‌یابید و می‌توانید در عرض چند روز به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. اما باید از قرار دادن چیزی در واژن خود پس از D&C خودداری کنید تا زمانی که پزشک بگوید اشکالی ندارد که احتمال عفونت کمتر شود.

سوالات متداول کورتاژ

چرا یک شخص به D&C نیاز دارد؟

ممکن است به دلایل مختلف به عمل اتساع و کورتاژ نیاز داشته باشید. برای برداشتن بافت اضافی از رحم پس از سقط جنین یا سقط جنین استفاده می شود. پزشکان همچنین در صورت داشتن خونریزی غیرطبیعی یا سایر علائم مشکل در رحم از این روش برای گرفتن نمونه بافت استفاده می کنند.

قبل از اتساع و کورتاژ (D&C) چه اتفاقی می افتد؟

اکثر افراد بدون هیچ مراقبت خاصی به سرعت بهبود می یابند. قبل از بازگشت به فعالیت های معمولی خود باید یک یا دو روز استراحت کنید و از قرار دادن چیزی در واژن خودداری کنید. اگر پزشک شما آزمایشاتی را روی بافت رحمی که برداشته است انجام می دهد، بپرسید چه مدت طول می کشد تا نتایج شما به دست آید.

اتساع و کورتاژ (D&C) چقدر طول می کشد؟

عوارض کورتاژ خود D&C فقط چند دقیقه طول می کشد، اما باید انتظار داشته باشید که چندین ساعت را در کلینیک بگذرانید. از پزشک خود بپرسید که چه مدت باید برای آن برنامه ریزی کنید.

آیا انجام D&C دردناک است؟

احتمالاً در طول عمل آرام‌بخش یا تحت بیهوشی قرار می‌گیرید، بنابراین در طول D&C نباید دردی احساس کنید. بیشتر افراد پس از آن فقط گرفتگی یا ناراحتی خفیف خواهند داشت. اگر درد شما بدتر شد، فورا به پزشک مراجعه کنید. عوارض D&C، از جمله سوراخ شدن رحم یا آسیب به دهانه رحم، نادر است، اما ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات، بافت اسکار نیز می تواند پس از D&C تشکیل شود. هنگامی که این اتفاق می افتد می تواند به دوره های دردناک تر منجر شود.

Dilation and curettage

کورتاژ چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *