پرش به محتوا
Home » فواید بارداری در سنین بالا

فواید بارداری در سنین بالا

فواید بارداری در سنین بالا %%sep%% بارداری در سن بالا در طب سنتی %%sep%% بارداری در سن بالا از نظر اسلام %%sep%% افزایش شانس بارداری در سن بالا

فواید بارداری در سنین بالا

فواید بارداری در سنین بالا بارداری سالمندان اصطلاحی است که به ندرت برای بچه دار شدن در سن 35 سالگی یا بیشتر استفاده می شود. متخصصان مراقبت های بهداشتی در حال حاضر به احتمال زیاد آن را “سن مادری پیشرفته” می نامند. از نظر فنی، معیار سن حاملگی سالمندان این است که در تاریخ زایمان خود 35 سال یا بیشتر داشته باشید.

علائم بارداری

 

علائم بارداری

 

اکثر افراد سالمی که بعد از 35 سالگی و حتی تا 40 سالگی باردار می شوند، بچه های سالمی دارند. این بدان معنا نیست که شما نباید به راه‌های هوشمندانه فکر کنید تا مطمئن شوید که شما و کودکتان تا حد امکان در دوران بارداری سالم بمانید .

خطرات بارداری سالمندان

فواید بارداری در سنین بالا وقتی بیشتر از 35 سال سن دارید، بارداری شما خطرات بیشتری را برای شما و کودکتان به همراه دارد. اما همکاری نزدیک با پزشک می تواند به شما در مدیریت این خطرات کمک کند.

وقتی باردار می‌شوید، مهم نیست که چند ساله هستید، مشکلات ایجاد می‌شود. اما برخی از آنها با حاملگی سالمندان بیشتر محتمل می شوند، از جمله:

 • فشار خون بالا، که می تواند منجر به پره اکلامپسی شود (فشار خون بالا و آسیب اندام ها)
 • دیابت بارداری
 • سقط جنین یا مرده زایی
 • مشکلات زایمان که نیاز به سزارین دارد
 • تولد زودرس
 • وزن کم هنگام تولد
 • اختلالات کروموزومی در نوزاد، مانند سندرم داون

وقتی به دنیا می آیید، تعداد مشخصی تخمک دارید. شما با هر سیکل قاعدگی تخمک آزاد می کنید. با افزایش سن، تعداد تخمک هایی که دارید کاهش می یابد و تخمک هایی که دارید بیشتر در معرض اختلالات کروموزومی هستند. به همین دلیل است که خطر نقص مادرزادی افزایش می یابد.

بعد از مصرف قرص سایتوتک

بعد از مصرف قرص سایتوتک

همچنین با افزایش سن، احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن بیشتر است. برای مثال، باردار یا نه، احتمال ابتلا به فشار خون بالا در 35 سالگی بیشتر از 25 سالگی است.

 

بچه دار شدن در مراحل بعدی زندگی احتمال دوقلو یا چند قلو شدن را افزایش می دهد و همچنین خطر عوارض را افزایش می دهد. تغییرات هورمونی با افزایش سن باعث می شود بدن شما بیش از یک تخمک در هر چرخه آزاد کند. فناوری باروری که به شما کمک می کند باردار شوید، مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) نیز در چندقلوها نقش دارد.

مزایای بارداری سالمندان

فواید بارداری در سنین بالا از سوی دیگر، شواهدی وجود دارد که ممکن است با به تعویق انداختن فرزندآوری تا بزرگ‌تر شدن، به خود و نوزادتان لطف کنید. مطالعات نشان داده است:

 • افرادی که در هنگام زایمان پیرتر هستند، تحصیلات بهتری دارند و درآمد بیشتری دارند، بنابراین ممکن است منابع بیشتری نسبت به افراد جوان داشته باشند.
 • اگر هنگام زایمان بزرگتر باشید، احتمالاً عمر بیشتری خواهید داشت.
 • ممکن است فرزند شما در نهایت سالم‌تر، سازگارتر و تحصیل‌کرده‌تر باشد.

خطرات سقط جنین

خطرات سقط جنین

چگونه می توانم شانس خود را برای داشتن یک کودک سالم افزایش دهم؟

معاینات و مشاوره قبل از بارداری وقتی تصمیم گرفتید که برای بچه دار شدن آماده هستید، این مراحل را قبل از بارداری انجام دهید.

به پزشک خود مراجعه کنید. برای اطمینان از آمادگی جسمانی و عاطفی خود برای بارداری معاینه شوید.

مراقبت های اولیه و منظم دوران بارداری را دریافت کنید. 8 هفته اول بارداری برای رشد کودک شما مهم است. مراقبت های اولیه و منظم قبل از زایمان می تواند شانس شما را برای داشتن یک بارداری ایمن و یک کودک سالم افزایش دهد. مراقبت های دوران بارداری شامل غربالگری، معاینات منظم، آموزش بارداری و زایمان و مشاوره و حمایت است.

حرکاتی که باعث سقط جنین میشوند

حرکاتی که باعث سقط جنین میشوند

دریافت مراقبت های دوران بارداری همچنین محافظت بیشتری را برای زنان بالای 35 سال فراهم می کند. این به پزشک شما اجازه می دهد تا از شرایط سلامتی که در میان زنانی که در سن باردار شدن بیشتر هستند، مطلع باشد . به عنوان مثال، سن شما ممکن است خطر ابتلا به دیابت بارداری و پره اکلامپسی را افزایش دهد ، وضعیتی که باعث فشار خون بالا همراه با پروتئین در ادرار می شود. در طول ویزیت های دوران بارداری، پزشک فشار خون شما را بررسی می کند ، ادرار شما را از نظر پروتئین و قند آزمایش می کند و سطح گلوکز خون شما را آزمایش می کند. این به آنها امکان می دهد مشکلات را زودتر تشخیص دهند و درمان کنند.

ویتامین های دوران بارداری مصرف کنید .

فواید بارداری در سنین بالا همه زنان در سنین باروری باید روزانه یک ویتامین دوران بارداری با حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند . مصرف مقدار کافی اسید فولیک هر روز قبل و در طول 3 ماه اول بارداری می تواند به جلوگیری از نقص در مغز و نخاعکودک شما کمک کندمصرف اسید فولیک محافظت بیشتری برای زنان مسن‌تر می‌افزاید، زیرا احتمال تولد نوزادان با نقص مادرزادی بیشتر است. برخی از ویتامین های دوران بارداری 800-1000 میکروگرم اسید فولیک دارند. این هنوز در بارداری بی خطر است. در حقیقت، برخی از زنان به بیش از 400 میکروگرم برای محافظت در برابر نقایص مادرزادی نیاز دارند. بیش از 1000 میکروگرم (1 میلی گرم) اسید فولیک را بدون مشورت با پزشک خود مصرف نکنید. زنان با سابقه کودکی با نقص لوله عصبی به 4000 میکروگرم نیاز دارند.

بارداری خارج رحم

بارداری خارج رحم

آزمایش ژنتیک برای بارداری بعد از 35 سالگی

با پزشک خود در مورد غربالگری های ژنتیکی – در صورت وجود – که می خواهید در دوران بارداری خود انجام دهید، صحبت کنید. آزمایش DNA جنین بدون سلول (cffDNA) شرایط خاصی را در کودک شما بررسی می کند، از جمله سندرم داون. برای انجام آزمایش، متخصصان مراقبت های بهداشتی DNA را از خون شما و نوزادتان می گیرند. این غربالگری همچنین می تواند شرایطی مانند تریزومی 13 و تریزومی 18 را شناسایی کند.

 • مربوط:نحوه مدیریت میگرن در دوران بارداری
 • مربوط:نحوه مدیریت میگرن در دوران بارداری

آزمایشات دیگری که باید در نظر گرفته شوند آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای کوریونی هستند. اینها همچنین می توانند برای تشخیص برخی اختلالات ژنتیکی مورد استفاده قرار گیرند.

آمنیوسنتز نمونه ای از مایع آمنیوتیک و سلول ها را از رحم شما می گیرد. نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) نمونه ای از سلول ها را از جفت می گیرد. هر دو آزمایش اندکی احتمال سقط جنین را افزایش می دهند، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید و بهترین انتخاب را برای خود وزن کنید.

نوع دیگر تست، صفحه نمایش چهارگانه یا نمایشگر چهار نشانگر است. پزشک در طول سه ماهه دوم، بین هفته های 15 تا 20، آزمایش را به شما پیشنهاد می کند. شما یک نمونه خون (از بازوی شما گرفته شده) می دهید و یک آزمایشگاه سطوح چهار ماده را در خون شما بررسی می کند. آن ها هستند:

 • AFP (آلفا فیتوپروتئین)
 • HCG (گنادوتروپین جفتی انسان)
 • استریول (نوعی استروژن)
 • Inhibin-A فواید بارداری در سنین بالا

اگر شما مقدار زیادی از این مواد یا خیلی کم دارید، به این معنی است که کودک شما در معرض خطر ابتلا به سندرم داون، تریزومی 18 و نقص لوله عصبی است. صفحه نمایش چهارگانه یک آزمایش خون ساده و بسیار ایمن برای شما و کودکتان است.

دستورالعمل های پیشرفته بارداری در سن مادر

متخصصان زنان و زایمان – پزشکانی که در دوران بارداری از شما مراقبت می کنند و نوزادان را به دنیا می آورند – دستورالعمل هایی برای سن بالای مادر دارند. دستورالعمل ها بهترین شیوه های مبتنی بر تحقیق هستند. از جمله توصیه ها:

 • اگر علاوه بر سن خود یک عامل خطر دیگر نیز دارید، یک دوز کم روزانه آسپرین برای جلوگیری از پره اکلامپسی
 • در مورد گزینه های خود برای غربالگری ژنتیکی قبل از تولد با پزشک خود صحبت کنید

در همان مقاله، پزشکان خاطرنشان کردند که سزارین صرفاً به این دلیل که سن شما بالاتر است، ضروری نیست. زایمان واژینال می تواند بی خطر باشد. این به سلامتی شما، سلامت کودک و ترجیحات شما بستگی دارد.

چگونه می توانم خطر مشکلات بارداری را کاهش دهم؟

فواید بارداری در سنین بالا شما سزاوار همان TLC هستید که کودکتان دارد. مراقبت از خود به شما کمک می کند تا هر گونه مشکل سلامتی را مدیریت کنید و از دیابت مرتبط با بارداری و فشار خون بالا محافظت کنید . و هر چه شما سالم تر باشید، برای کوچولوی شما بهتر خواهد بود.

با سایر قرار ملاقات های پزشک همراه باشید. اگر مشکل سلامتی مزمنی مانند دیابت یا فشار خون بالا دارید ، بازدیدهای منظم خود را با پزشک نادیده نگیرید. مدیریت شرایط قبل از بارداری، هم شما و هم کودکتان را سالم نگه می دارد. همچنین برای معاینات و تمیز کردن منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. داشتن دندان ها و لثه های سالم احتمال زایمان زودرس و داشتن نوزادی با وزن کم را کاهش می دهد.

از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید . خوردن انواع غذاها به شما کمک می کند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید. مقدار زیادی میوه و سبزیجات، غلات کامل، لوبیا، گوشت بدون چربی و محصولات لبنی کم چرب را انتخاب کنید. شما باید هر روز حداقل چهار وعده لبنیات و سایر غذاهای غنی از کلسیم بخورید و بنوشید. این کار باعث می شود تا زمانی که کودک شما رشد می کند، دندان ها و استخوان های شما سالم بماند . از منابع غذایی خوب اسید فولیک مانند سبزیجات سبز برگ، لوبیا خشک، جگر و برخی از مرکبات استفاده کنید.

 

 

دوران نقاهت از دوران فواید بارداری در سنین بالا

فواید بارداری در سنین بالا 12 هفته پس از زایمان گاهی اوقات سه ماهه چهارم نامیده می شود و زمان مهمی برای سلامتی شماست. این به ویژه اگر 35 سال یا بیشتر دارید صادق است.

مرگ و میر مادران – نرخ مرگ و میر برای کسانی که باردار هستند یا بارداری آنها در 6 هفته گذشته به پایان رسیده است – در ایالات متحده در حال افزایش است. اگر بزرگتر هستید در معرض خطر خاصی هستید. شما باید در 3 هفته اول پس از زایمان با پزشک خود مشورت کنید تا از بهبودی خود مطمئن شوید. اگر عوارض بارداری یا زایمان داشتید، ممکن است در هفته اول یا دو هفته به معاینه نیاز داشته باشید.

Pregnancy after 35

برخی از مشکلات نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند. اگر هر یک از این علائم را دارید، فورا کمک بگیرید:

 • تب و لرز
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • خونریزی شدید که سریع است و تراوش نمی کند

بچه دار شدن در سنین بالاتر ممکن است کاهش وزنی که در بارداری به دست آورده اید را برای شما دشوارتر کند.

Pregnancy after 35

سوالات متداول فواید بارداری در سنین بالا

فواید بارداری در سنین بالا اگر بالای 35 سال دارید باردار شدن سخت تر است؟

شما بین اواخر نوجوانی و اواخر دهه 20 به اوج باروری خود رسیدید. در سن 30 سالگی، باروری شروع به کاهش می کند و این روند در 30 سالگی سرعت بیشتری می گیرد. این بدان معنا نیست که شما باردار نخواهید شد، اما ممکن است بیشتر طول بکشد. در بین زوج های سالم در دهه 20 و اوایل 30 سالگی، از هر 4 زوج، 1 نفر در هر سیکل قاعدگی باردار می شوند. تا سن 40 سالگی به 1 در 10 کاهش یافته است.

چرا اگر بالای 35 سال دارید و باردار هستید، عوارض بیشتری وجود دارد؟

با افزایش سن، بدون توجه به بارداری، خطر مشکلات سلامتی افزایش می یابد. اما بر اساس تحقیقات می دانیم که حتی افرادی که از قبل مشکلی برای سلامتی نداشته اند نیز ممکن است دچار عوارض بارداری شوند.

اگر در سن بالای مادری باشم، احتمال سقط جنین من چقدر است؟

اگر بین 35 تا 40 سال سن دارید، احتمال سقط جنین شما 20 تا 30 درصد است. وقتی به 40 رسیدید، خطر افزایش می یابد.

pregnancy over 40

خطرات حاملگی در سنین بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *